Lze mít pod kontrolou předčasnou ejakulaci?
Předčasná ejakulace

Lze mít pod kontrolou předčasnou ejakulaci?

Předčasná ejakulace (PE) je definovaná jako krátká doba do ejakulace, která způsobuje osobní nepohodu a kterou pacient nedokáže ovládat.

Jak častá předčasná ejakulace je?

PE je nejběžnější sexuální poruchou s celosvětovou incidencí přibližně 30 %. Je však důležité zdůraznit, že kvůli tomu, že neexistuje přímá definice „předčasnosti” ejakulace, je obtížné uváděnou míru prevalence interpretovat.

Co předčasnou ejakulaci způsobuje?

V minulosti byla předčasná ejakulace považována za fyziologickou a emoční poruchu. Dnes je však známo, že k PE přispívá více faktorů: genetika, vina, strach, úzkost z výkonu, zánět a/nebo infekce prostaty či močové trubice a rovněž může souviset i s užíváním alkoholu a dalších látek.

Jak předčasnou ejakulaci překonat

Přestože o tomto problému muži neradi mluví, PE je velmi běžná a léčitelná porucha; k dispozici je dnes dokonce široká škála terapeutických možností a strategií.
Prvními a nejúčinnějšími přístupy jsou behaviorální terapie a poradenství zaměřené na zvládání úzkosti a emočního stresu. Mezi behaviorální techniky patří:

  • Semanova metoda stop-start;
  • Technika Masterse a Johnsonové – známá rovněž jako technika stisku – která spočívá v jemném stisknutí konce penisu asi na 30 sekund před opětovným zahájením stimulace.

Dále existuje několik triků, které mohou muži trpící PE použít, než vyhledají lékařskou pomoc. Mezi tyto triky patří například:

  • Masturbace několik hodin před pohlavním stykem;
  • Používání silného kondomu nebo kondomu s uklidňujícími látkami;
  • Přestávky a soustředění se na věci nesouvisející se sexem.

Kromě toho může k nižší nervozitě v souvislosti se sexuálním výkonem pomoci poradenství a párová terapie. A nakonec existují i cviky spočívající v zatínání a uvolňování svalů pánevního dna, které mohou posílit pánevní dno, čímž lze získat určitou míru kontroly nad ejakulačním reflexem.

Možnosti léčby

Přestože PE neohrožuje život, způsobuje tato porucha zhoršení kvality života, což může rovněž ovlivnit partnerský vztah. Dobrou zprávou je, že je k dispozici řada účinných možností léčby. Kromě uvedených návrhů si můžete o možné léčbě PE promluvit s lékařem. Je-li PE způsobena fyzickým stavem, je důležité léčit původní příčinu; vhodné možnosti léčby vám doporučí praktický lékař. Je-li PE způsobena psychologickými faktory, může být léčba náročnější, ale u většiny mužů, kteří se drží pokynů lékaře, se problém vyřeší. Závěrem lze říci, že je důležité toto téma probrat s lékařem, dopátrat se původní příčiny a najít nejlepší strategii, jak PE překonat.

Prof. Giorgio I. Russo, MD, PhD
Docent urologie
Katánská univerzita

HFTHQ 21-12
ESSM
Content written by ESSM View all ESSM contents
Bibliografické odkazy

Carson, C. & Gunn, K. Premature ejaculation: definition and prevalence. Int. J. Impot. Res. 18, S5–S13 (2006).

Jannini, E. A. et al. Premature ejaculation: old story, new insights. Fertil. Steril. 104, 1061–1073 (2015).

Serefoglu, E. C., Saitz, T. R., Trost, L. & Hellstrom, W. J. G. Premature ejaculation: do we have effective therapy? Transl. Androl. Urol. 2, 45–53 (2013).

Cooper, K., Martyn-St James, M., Kaltenthaler, E., Dickinson, K. & Cantrell, A. Interventions to treat premature ejaculation: a systematic review short report. Health Technol. Assess. (Rockv). 19, 1–180 (2015).

Může se Vám rovněž líbit

Dokonalé vztahy na sociálních sítích
Novinky
Mluvme o sexu

Dokonalé vztahy na sociálních sítích

Interaktivní technologie jsou v souvislosti se vztahy spojovány s řadou specifických fenoménů vznikajících v důsledku nepřetržitého přístupu k expartnerům, novým potenciálním partnerům, chatu, kybersexu a pornografii. Lidé, kteří se ve velké míře pohybují v prostředí sociálních sítí, mohou u svých partnerů vyvolávat pocity žárlivosti, závisti, podezřívavosti, potřebu dohledu a kontroly, či dokonce sklony k nevěře.

Alternativní přístupy k sexu
Novinky
Mluvme o sexu

Alternativní přístupy k sexu

Když přijde na přetres téma sexu, většině lidí se vybaví především klasická soulož. Snadno tak podléháme představě, že sex je pouze otázkou předehry, penetrace a orgasmu. Mnoho lidí má však v rámci sexu touhy a představy, které se těmto tradičním představám vymykají. Některé partnerské páry se zkostnatělými sexuálními praktikami cítí být ve svém intimním životě dokonce omezovány. Kromě toho nastávají situace, kdy klasický sex s penetrací jednoduše není uskutečnitelný. Naštěstí však existuje řada dalších zůsobů, jak si sexuální styk vychutnat s maximálním potěšením.

Jak znovu rozžhavit pohasínající sexuální život
Novinky
Mluvme o sexu

Jak znovu rozžhavit pohasínající sexuální život

Přestože lidé provozují sex z mnoha různých, psychologicky komplexních důvodů, mezi nejčastěji skloňované motivy, proč mít sex, patří u mužů i u žen shodně sexuální rozkoš (Meston & Buss, 2007). Definice sexuální rozkoše a způsoby jejího dosažení se však různí a jsou vysoce individuální. Je běžné, že některé páry se sexu příliš neoddávají, i když je jejich vztah dlouhodobý a láskyplný. Mohou být sexuálně aktivní jen několikrát měsíčně nebo dokonce několik měsíců nemají sex vůbec.