Těžké rozchody v éře Facebooku a Instagramu
Mluvme o sexu

Těžké rozchody v éře Facebooku a Instagramu

Vezmete telefon. Otevřete Facebook nebo Instagram. A začnete prohlížet zeď. Objeví se oznámení: bývalý partner je nově „ve vztahu”. Nebo se algoritmus sociální sítě rozhodne připomenout vám fotkami společnou dovolenou. Nebo ještě líp: dostanete návrh na přátelství a ukáže se, že je to matka nového partnera vašeho nebo vaší ex.

Je jasné, že tohle všechno se může snadno přihodit. Kvůli takovýmto situacím mohou být rozchody těžší než před nástupem sociálních sítí. To se ukázalo v nové studii, kterou provedli odborníci z Coloradské univerzity v Boulderu, publikované ve sborníku sympozia ACM věnovaného interakci člověka s počítačem. Vědci si k ověření hypotézy vybrali dobrovolníky, kteří měli v posledních 18 měsících nepříjemné neshody s expartnery. Výsledný trend je „znepokojivý”. I když expartnery ze svého online života pečlivě odstraníme, sociální sítě nám je stále připomínají, třeba i několikrát denně.

„Může se zdát, že stačí odebrat expartnera a jeho či její přátele,” říká Anthony Pinter, jeden z autorů studie, „ale naše práce ukazuje, že tomu tak není. Zkrátka to nestačí.” Jedná se o tzv. „problém necitlivosti algoritmů,” na který již upozorňoval výzkumný projekt nadace NAtional SCience Foundation, Humanizing Algorithms. Autoři studie navrhují, aby tvůrci algoritmů brali ohled na „sociální periferii,” což jsou „nepřímé” vazby mezi dvěma uživateli (společní přátelé, skupinové fotografie, události), a přijali vhodná protiopatření. Do té doby podle Pintera platí, že nejlepší možnost je ta nejdrastičtější. „Odpočiňte si od sociálních sítí. Přestaňte je používat, dokud bolest po rozchodu neustoupí.”

CZ-URO-11-2020-v01-web

Může se Vám rovněž líbit