Ne, západní muži nejsou jediným standardem krásy
Mluvme o sexu

Ne, západní muži nejsou jediným standardem krásy

Vysoký, pohledný, svalnatý s čistými a ostrými rysy v obličeji. Dlouhé roky jsme – kvůli filmům a reklamám – za dokonalé považovali muže s těmito charakteristikami. Ale studie odborníků britské Lincolnské univerzity publikovaná v časopise Frontiers in Psychology ukazuje, že to tak být nemusí. „Západní“ muž není jediným standardem krásy. Nebo přesněji ideál krásy nevychází vždy ze západních stereotypů, ale je spojen spíše s „místními“ faktory.

Podnětem k provedení studie bylo zjištění, že většina průzkumů provedených v oblasti sociokulturních vlivů včetně těch, které se týkají dominantních modelů maskulinity, se zaměřuje na tzv. „populaci WEIRD“ (tj. západní, vzdělaná, industrializovaná, bohatá, demokratická. Více méně tedy populace bohatých a rozvinutých zemí). To by znamenalo, že mnoho aktuálních vědeckých závěrů, například týkajících se zneužívání steroidů nebo nezdravé stravy, by mohlo být částečně zkreslených. Aby problematiku prozkoumali blíže, porovnali autoři studie skupinu britských mužů se skupinou ugandských a skupinou nikaragujských. Zjišťovali a vyhodnocovali demografické a fyzické parametry (například index tělesné hmotnosti). Účastníkům byl rozdán dotazník, ve kterém měli sami vyhodnotit svou úroveň mužnosti a porovnat ji s vlastní představou „ideálního těla“.

Výsledky například ukázaly, že Nikaragujci si přejí nabrat svalovou hmotu, ačkoli uváděli, že jejich fyzický vzhled jim dělá jen „minimální starosti“. „Má to souvislost s chováním, které by mohlo vycházet z místních představ o mužnosti,“ vysvětluje Tracey Thornborrowová, hlavní autorka studie. „Zejména z představy, že svalnaté tělo signalizuje pracovitost, a nikoli lenost. V Nikaragui je totiž většinou práce manuální.“ Výsledný obrázek, který studie nabízí, není zcela přesvědčivý, a vědci zdůrazňují potřebu dalšího výzkumu zaměřeného na spojitosti mezi kulturou a standardem fyzické krásy.

CZ-URO-11-2020-v01-web

Může se Vám rovněž líbit