Dokonalé vztahy na sociálních sítích
Mluvme o sexu

Dokonalé vztahy na sociálních sítích

Interaktivní technologie jsou v souvislosti se vztahy spojovány s řadou specifických fenoménů vznikajících v důsledku nepřetržitého přístupu k expartnerům, novým potenciálním partnerům, chatu, kybersexu a pornografii. Lidé, kteří se ve velké míře pohybují v prostředí sociálních sítí, mohou u svých partnerů vyvolávat pocity žárlivosti, závisti, podezřívavosti, potřebu dohledu a kontroly, či dokonce sklony k nevěře.

Platformy sociálních médií vyvolávají dojem, že se v našem okolí vyskytuje velké množství potenciálních ”alternativních partnerů”, a mění tak procesy vnímání a hodnocení atributů přisuzovaných vhodným partnerům. Jedná se například o vnímání ideálního partnera nebo ideálního vztahu podle toho, jak jsou zobrazovány na sociálních sítích. Vnímání těchto vzorů může vést k přebírání nerealistických očekávání a měřítek, a posléze k nepříznivému hodnocení vlastního partnera či vztahu a oslabení vlastního přesvědčení o jejich kvalitě.

Častá komunikace s alternativními partnery v prostředí sociálních médií může vést k tendenci je vyhledávat i fyzicky. Zpočátku se jedná o zdánlivě neškodné chatování, které však může přerůst ve flirtování, emocionální nevěru, dokonce až v kybernetický nebo skutečný sexuální poměr. Dokonalé páry s dokonalými těly, které vídáme na sociálních sítích, mohou v mnoha z nás vyvolávat pochybnosti o vlastní přitažlivosti, případně nejistotu ve vztazích či sexu. V extrémních případech mohou vést až k problémům v sexuálním styku.

Vyhýbat se těmto negativním vlivům je složité, existuje však poměrně snadné doporučení: pokud se ve vašem vztahu podobný problém objeví, hovořte o něm spolu otevřeně. Snažte se používat jen nepostradatelné komunikační technologie a sledujte, jak to ovlivňuje kvalitu vašeho vztahu.

Marieke Dewitte
Odborná asistentka
Fakulta psychologie a neurověd, Katedra psychologie, Oddělení experimentální psychologie zdraví
Maastrichtská univerzita

Bibliografické odkazy
Eli J. Finkel, EJ, Eastwick, PW, Karney, BR, Reis, HT, Sprecher, S. Online Dating: A Critical Analysis From the Perspective of Psychological Science. Psychological Science in the Public Interest 13, 3-66 (2012).
Hald, G.M. et al. Does viewing explain doing? Assessing the association between sexually explicit materials use and sexual behaviors in a large sample of Dutch adolescents and young adults. J. Sex. Med. 10, 2986-2995 (2013).
Vaterlaus, JM, Tulane, S. The Perceived Influence of Interactive Technology on Marital Relationships. Contemporary Family Therapy (2019) 41:247–257.

Může se Vám rovněž líbit

Jak ovlivňuje pracovní stres náš sexuální život
Novinky
Mluvme o sexu

Jak ovlivňuje pracovní stres náš sexuální život

Jaký dopad má pracovní stres na sexuální život jedince? Přestože se obecně předpokládá, že pracovní stres má vliv na náš sexuální život, je na toto téma doposud k dispozici jen málo relevantních výzkumných dat.

Inkontinence moči může nastat v důsledku stárnutí či operace
Novinky
Mluvme o sexu

Inkontinence moči může nastat v důsledku stárnutí či operace

Inkontinence moči může nastat v důsledku stárnutí či operace a může se objevit kdykoli během dne či v souvislosti s fyzickou námahou (například při zvedání věcí nebo dokonce kýchání či kašlání), v sexuálním kontextu pak během předehry či při orgasmu (klimakturie).

Rozpaky mohou být překážkou v komunikaci o sexu
Novinky
Mluvme o sexu

Rozpaky mohou být překážkou v komunikaci o sexu

Sex & sexualitu můžeme v životě jen těžko ignorovat, protože jsou úplně všude. Setkáváme se s nimi v tištěných i televizních reklamách, v módě, hudbě, seriálech i filmech, tvoří prostě nedílnou součást naší kultury.