Dokonalé vztahy na sociálních sítích
Mluvme o sexu

Dokonalé vztahy na sociálních sítích

Interaktivní technologie jsou v souvislosti se vztahy spojovány s řadou specifických fenoménů vznikajících v důsledku nepřetržitého přístupu k expartnerům, novým potenciálním partnerům, chatu, kybersexu a pornografii. Lidé, kteří se ve velké míře pohybují v prostředí sociálních sítí, mohou u svých partnerů vyvolávat pocity žárlivosti, závisti, podezřívavosti, potřebu dohledu a kontroly, či dokonce sklony k nevěře.

Platformy sociálních médií vyvolávají dojem, že se v našem okolí vyskytuje velké množství potenciálních ”alternativních partnerů”, a mění tak procesy vnímání a hodnocení atributů přisuzovaných vhodným partnerům. Jedná se například o vnímání ideálního partnera nebo ideálního vztahu podle toho, jak jsou zobrazovány na sociálních sítích. Vnímání těchto vzorů může vést k přebírání nerealistických očekávání a měřítek, a posléze k nepříznivému hodnocení vlastního partnera či vztahu a oslabení vlastního přesvědčení o jejich kvalitě.

Častá komunikace s alternativními partnery v prostředí sociálních médií může vést k tendenci je vyhledávat i fyzicky. Zpočátku se jedná o zdánlivě neškodné chatování, které však může přerůst ve flirtování, emocionální nevěru, dokonce až v kybernetický nebo skutečný sexuální poměr. Dokonalé páry s dokonalými těly, které vídáme na sociálních sítích, mohou v mnoha z nás vyvolávat pochybnosti o vlastní přitažlivosti, případně nejistotu ve vztazích či sexu. V extrémních případech mohou vést až k problémům v sexuálním styku.

Vyhýbat se těmto negativním vlivům je složité, existuje však poměrně snadné doporučení: pokud se ve vašem vztahu podobný problém objeví, hovořte o něm spolu otevřeně. Snažte se používat jen nepostradatelné komunikační technologie a sledujte, jak to ovlivňuje kvalitu vašeho vztahu.

Marieke Dewitte
Odborná asistentka
Fakulta psychologie a neurověd, Katedra psychologie, Oddělení experimentální psychologie zdraví
Maastrichtská univerzita

ESSM
Content written by ESSM View all ESSM contents
Bibliografické odkazy
Eli J. Finkel, EJ, Eastwick, PW, Karney, BR, Reis, HT, Sprecher, S. Online Dating: A Critical Analysis From the Perspective of Psychological Science. Psychological Science in the Public Interest 13, 3-66 (2012).
Hald, G.M. et al. Does viewing explain doing? Assessing the association between sexually explicit materials use and sexual behaviors in a large sample of Dutch adolescents and young adults. J. Sex. Med. 10, 2986-2995 (2013).
Vaterlaus, JM, Tulane, S. The Perceived Influence of Interactive Technology on Marital Relationships. Contemporary Family Therapy (2019) 41:247–257.

Může se Vám rovněž líbit

Pozitivní vliv interaktivních technologií na vztahy
Novinky
Mluvme o sexu

Pozitivní vliv interaktivních technologií na vztahy

Velká část vědeckého i společenského diskurzu na téma vlivu interaktivních technologií (např. chytrých telefonů, internetu, sociálních sítí) na mezilidské vztahy vychází převážně z negativních předpokladů. Přestože je důležité si potenciální rizika připouštět, je třeba nepohlížet na interaktivní technologie a priori jako na negativum, ale zdůrazňovat zároveň i jejich možné přínosy pro posilování citového pouta s partnerem.

Alternativní přístupy k sexu
Novinky
Mluvme o sexu

Alternativní přístupy k sexu

Když přijde na přetres téma sexu, většině lidí se vybaví především klasická soulož. Snadno tak podléháme představě, že sex je pouze otázkou předehry, penetrace a orgasmu. Mnoho lidí má však v rámci sexu touhy a představy, které se těmto tradičním představám vymykají. Některé partnerské páry se zkostnatělými sexuálními praktikami cítí být ve svém intimním životě dokonce omezovány. Kromě toho nastávají situace, kdy klasický sex s penetrací jednoduše není uskutečnitelný. Naštěstí však existuje řada dalších zůsobů, jak si sexuální styk vychutnat s maximálním potěšením.

Evropská společnost sexuální medicíny „Nejvyšší prioritou jsou vysoce kvalitní informace o sexuálním zdraví“
Novinky
Mluvme o sexu

Evropská společnost sexuální medicíny „Nejvyšší prioritou jsou vysoce kvalitní informace o sexuálním zdraví“

Evropská společnost sexuální medicíny (European Society for Sexual Medicine, ESSM) je multidisciplinární panevropská organizace, jejímž polem působnosti je sexuální zdraví.