
Mluvme o sexu
Dokonalé vztahy na sociálních sítích
Interaktivní technologie jsou v souvislosti se vztahy spojovány s řadou specifických fenoménů vznikajících v důsledku nepřetržitého přístupu k expartnerům, novým potenciálním partnerům, chatu, kybersexu a pornografii. Lidé, kteří se ve velké míře pohybují v prostředí sociálních sítí, mohou u svých partnerů vyvolávat pocity žárlivosti, závisti, podezřívavosti, potřebu dohledu a kontroly, či dokonce sklony k nevěře.
Platformy sociálních médií vyvolávají dojem, že se v našem okolí vyskytuje velké množství potenciálních ”alternativních partnerů”, a mění tak procesy vnímání a hodnocení atributů přisuzovaných vhodným partnerům. Jedná se například o vnímání ideálního partnera nebo ideálního vztahu podle toho, jak jsou zobrazovány na sociálních sítích. Vnímání těchto vzorů může vést k přebírání nerealistických očekávání a měřítek, a posléze k nepříznivému hodnocení vlastního partnera či vztahu a oslabení vlastního přesvědčení o jejich kvalitě.
Častá komunikace s alternativními partnery v prostředí sociálních médií může vést k tendenci je vyhledávat i fyzicky. Zpočátku se jedná o zdánlivě neškodné chatování, které však může přerůst ve flirtování, emocionální nevěru, dokonce až v kybernetický nebo skutečný sexuální poměr. Dokonalé páry s dokonalými těly, které vídáme na sociálních sítích, mohou v mnoha z nás vyvolávat pochybnosti o vlastní přitažlivosti, případně nejistotu ve vztazích či sexu. V extrémních případech mohou vést až k problémům v sexuálním styku.
Vyhýbat se těmto negativním vlivům je složité, existuje však poměrně snadné doporučení: pokud se ve vašem vztahu podobný problém objeví, hovořte o něm spolu otevřeně. Snažte se používat jen nepostradatelné komunikační technologie a sledujte, jak to ovlivňuje kvalitu vašeho vztahu.
Marieke Dewitte
Odborná asistentka
Fakulta psychologie a neurověd, Katedra psychologie, Oddělení experimentální psychologie zdraví
Maastrichtská univerzita

Bibliografické odkazy
Může se Vám rovněž líbit
Mluvme o sexu
Pozitivní vliv interaktivních technologií na vztahy
Velká část vědeckého i společenského diskurzu na téma vlivu interaktivních technologií (např. chytrých telefonů, internetu, sociálních sítí) na mezilidské vztahy vychází převážně z negativních předpokladů. Přestože je důležité si potenciální rizika připouštět, je třeba nepohlížet na interaktivní technologie a priori jako na negativum, ale zdůrazňovat zároveň i jejich možné přínosy pro posilování citového pouta s partnerem.
Mluvme o sexu
Alternativní přístupy k sexu
Když přijde na přetres téma sexu, většině lidí se vybaví především klasická soulož. Snadno tak podléháme představě, že sex je pouze otázkou předehry, penetrace a orgasmu. Mnoho lidí má však v rámci sexu touhy a představy, které se těmto tradičním představám vymykají. Některé partnerské páry se zkostnatělými sexuálními praktikami cítí být ve svém intimním životě dokonce omezovány. Kromě toho nastávají situace, kdy klasický sex s penetrací jednoduše není uskutečnitelný. Naštěstí však existuje řada dalších zůsobů, jak si sexuální styk vychutnat s maximálním potěšením.
Mluvme o sexu
Evropská společnost sexuální medicíny „Nejvyšší prioritou jsou vysoce kvalitní informace o sexuálním zdraví“
Evropská společnost sexuální medicíny (European Society for Sexual Medicine, ESSM) je multidisciplinární panevropská organizace, jejímž polem působnosti je sexuální zdraví.