Chytré telefony a sociální sítě: zabijáci vztahů?
Mluvme o sexu

Chytré telefony a sociální sítě: zabijáci vztahů?

Interaktivní technologie (např. chytré telefony, internet, sociální sítě) se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Nepřetržité propojení s ostatními – ať už prostřednictvím e-mailu, sociálních sítí, nebo nejrůznějších chatů – se stalo novou sociální normou. Většina z nás neustále někomu píše nebo kontroluje e-mail a běžně používá několik různých sociálních sítí. Jedním
z důsledků rozmanitosti a dosažitelnosti komunikačních aplikací na nejrůznějších platformách je také zvýšení závislosti na mobilních zařízeních, která se promítá nejen do našeho běžného společenského života, ale i partnerských vztahů. Literatura věnovaná dopadu interaktivních technologií na mezilidské vztahy se tak většinou zaměřuje na problémy právě v partnerských vztazích.

Jedním z hlavních problémů spojených s nadměrným používáním chytrých telefonů v partnerských vztazích je omezení přímého osobního kontaktu (nebo změna jeho kvality) a mezi partnery tak narůstá nespokojenost a nejistota. Kromě toho může neustálý multitasking narušovat společně trávený čas a vést až k porušení rovnováhy pracovního a osobního života.

Každodenní rušení osobní komunikace způsobené technologiemi (tzv. technoference) a manipulace s chytrým telefonem při osobním kontaktu s partnerem (tj. přenášení pozornosti z partnera
na telefon) jsou často příčinou konfliktů ve vztahu a zhoršení jeho kvality. Zajímavé je, že problémy s nejistotou a nespokojeností ve vztahu nezpůsobuje samotné používání chytrého telefonu, ale psychologická závislost na něm, vyšší množství dostupných komunikačních aplikací i platforem
a nutkavá potřeba mít svůj chytrý telefon neustále v ruce.

Vztahové atmosféře paradoxně neubližuje skutečná, ale vnímaná závislost partnera na telefonu – ta totiž vzbuzuje dojem, že ”závislý” nemá zájem o vzájemnou intimitu. Důsledky nadměrného využívání mobilních komunikačních kanálů nedopadají pouze na mezilidské a partnerské vztahy, mohou ovlivňovat také psychiku jednotlivců a vést až k pocitům bezvýchodnosti a deprese. Kromě toho chytré telefony umožňují vyhýbat se osobnímu kontaktu a udržovat si od ostatních psychologický odstup, což vede k prohlubování pocitu osamělosti a méně autentickému
a empatickému mezilidskému kontaktu.

Marieke Dewitte
Odborná asistentka
Fakulta psychologie a neurověd, Katedra psychologie, Oddělení experimentální psychologie zdraví
Maastrichtská univerzita

Bibliografické odkazy
Abbasi, IS. Social Media and Committed Relationships: What Factors Make Our Romantic Relationship Vulnerable? Social Science Computer Review 2019, Vol. 37(3) 425-434.
Amichai-Hamburger, Y, Etgar, S. Intimacy and Smartphone Multitasking—A New Oxymoron? Psychological reports. 2016, 1-13.
de Lenne, O, Wittevronghel. L, Vandenbosch, L, Eggermont, S. Romantic relationship commitment and the threat of alternatives on social media. Personal Relationships. 2019. 26. 680-693.
Seabrook, EM, Kern, ML, Rickard, NS. Social Networking Sites, Depression, and Anxiety: A Systematic Review. JMIR Mental Health 2016;3(4):e50.

Může se Vám rovněž líbit

Nestyďte se. Párová terapie dokáže váš vztah zachránit
Novinky
Mluvme o sexu

Nestyďte se. Párová terapie dokáže váš vztah zachránit

Sex, romantika a vztahy jdou ruku v ruce a tvoří nedílnou součást našeho zdraví. Zdravý sexuální život tvoří nedílnou součást našich milostných vztahů.

Jak ovlivňuje pracovní stres náš sexuální život
Novinky
Mluvme o sexu

Jak ovlivňuje pracovní stres náš sexuální život

Jaký dopad má pracovní stres na sexuální život jedince? Přestože se obecně předpokládá, že pracovní stres má vliv na náš sexuální život, je na toto téma doposud k dispozici jen málo relevantních výzkumných dat.

Inkontinence moči může nastat v důsledku stárnutí či operace
Novinky
Mluvme o sexu

Inkontinence moči může nastat v důsledku stárnutí či operace

Inkontinence moči může nastat v důsledku stárnutí či operace a může se objevit kdykoli během dne či v souvislosti s fyzickou námahou (například při zvedání věcí nebo dokonce kýchání či kašlání), v sexuálním kontextu pak během předehry či při orgasmu (klimakturie).