Alternativní přístupy k sexu
Mluvme o sexu

Alternativní přístupy k sexu

Když přijde na přetres téma sexu, většině lidí se vybaví především klasická soulož. Snadno tak podléháme představě, že sex je pouze otázkou předehry, penetrace a orgasmu. Mnoho lidí má však v rámci sexu touhy a představy, které se těmto tradičním představám vymykají. Některé partnerské páry se zkostnatělými sexuálními praktikami cítí být ve svém intimním životě dokonce omezovány. Kromě toho nastávají situace, kdy klasický sex
s penetrací jednoduše není uskutečnitelný. Naštěstí však existuje řada dalších zůsobů, jak si sexuální styk vychutnat s maximálním potěšením.

V takových případech je vhodné se zamyslet nad možnostmi sexuálního styku nezahrnujícími penetraci, které by sexuální život pomohly zkvalitnit. Sex bez penetrace představuje komplexnější přístup k celému sexuálním životu, zahrnující celou řadu technik, které v důsledku zlepšují prožitek sexu u obou partnerů a činí orgasmus dosažitelnějším.

Zmiňované techniky zahrnují například vášnivé líbání, flirtování a svádění, eroticky zabarvené rozhovory, společnou koupel, dotyky partnerova těla, vzájemnou masturbaci, hry stimulující smysly, dráždění erotogenních zón, orální sex, erotickou masáž a další kreativní přístupy. Tyto praktiky umožňují partnerům prožívat společné okamžiky a zjišťovat, co kterému z nich vyhovuje nejvíce. Nejdůležitější jsou pak dostatečné uvolnění a dostatek času k prozkoumávání vlastních i partnerových preferencí. Prohloubení partnerské intimity pomáhá také otevřená sexuální komunikace, sdílení potřeb a tužeb a plánování nových zkušeností. Partneři by se také místo na samotný sexuální výkon měli zaměřit především na potěšení, které jim společný styk přináší.

Ptáte se, jaký význam má sex bez penetrace u těch, kteří jsou soulože schopni? Existuje řada situací, kdy je právě nepenetrativní sex tou optimální volbou. Praktikovat jej může kdokoli, bez ohledu na pohlaví, sexuální orientaci, či předchozí sexuální zkušenosti. Tento sexuální přístup je vhodný pro ty, kteří se snaží lépe poznat svoje tělo, naučit se vyjádřit své sexuální potřeby, nebo zjistit, jaké potřeby má jejich partner. Jiní chtějí lépe poznat potenciál sexuální předehry, hledají oživení, nebo mají chuť vyzkoušet nekoitální sex.

Další variantu představuje situace, kdy si jeden z partnerů penetraci nepřeje, a to z mnoha různých důvodů – necítí se být připraven, penetrace mu přináší bolest, trpí následky úrazu nebo nějakým tělesným postižením, například chyběním či zúžením vaginy, chyběním či nedostatečným vyvinutím penisu. U některých mužů pak mohou problémy s penetrací představovat následek erektilní dysfunkce. Nekoitální sexuální praktiky mohou být také vyhledávány těmi, kteří se snaží o bezpečný sex, prevenci otěhotnění nebo přenosu některé z pohlavních chorob.

Nehledě na důvod, proč se pro něj partneři rozhodli, představuje nepenetrativní sex způsob, jak zábavnou formou objevovat nové rozměry sexuálního potěšení a smyslnosti.

ESSM
Content written by ESSM View all ESSM contents
Bibliografické odkazy
Michael Dawn, The ultimate intimacy guide for passionate people, Pillow Book Media, 2017.

Může se Vám rovněž líbit

Evropská společnost sexuální medicíny „Nejvyšší prioritou jsou vysoce kvalitní informace o sexuálním zdraví“
Novinky
Mluvme o sexu

Evropská společnost sexuální medicíny „Nejvyšší prioritou jsou vysoce kvalitní informace o sexuálním zdraví“

Evropská společnost sexuální medicíny (European Society for Sexual Medicine, ESSM) je multidisciplinární panevropská organizace, jejímž polem působnosti je sexuální zdraví.

Transplantace penisu: konečně reálná možnost
Novinky
Mluvme o sexu

Transplantace penisu: konečně reálná možnost

Zatím byly publikovány čtyři případy alotransplantace penisu: jedna v Kantonu, v Číně, v roce 2005 (bohužel s odstraněním po pouhých dvou týdnech), jedna v Bostonu a dvě v Kapském Městě.

Nestyďte se. Párová terapie dokáže váš vztah zachránit
Novinky
Mluvme o sexu

Nestyďte se. Párová terapie dokáže váš vztah zachránit

Sex, romantika a vztahy jdou ruku v ruce a tvoří nedílnou součást našeho zdraví. Zdravý sexuální život tvoří nedílnou součást našich milostných vztahů.