Ženské zdraví: frekvence pohlavního styku může ovlivnit nástup menopauzy
Mluvme o sexu

Ženské zdraví: frekvence pohlavního styku může ovlivnit nástup menopauzy

Existuje spojitost mezi sexem a menopauzou. Aktivní sexuální život s pohlavním stykem jednou za týden nebo i jednou za měsíc je spojený s pozdějším nástupem menopauzy. Potvrdila to studie, kterou prováděly dvě výzkumnice z londýnské University College, publikovaná v časopise Royal Society Open Science. Autorky studie Megan Arnotová a Ruth Maceová analyzovaly téměř 3000 dobrovolnic po dobu 10 let.

Většině žen bylo kolem 45 let, s dětmi, a byly buď vdané nebo žily s partnerem. Účastnicím byly pokládány různé otázky ohledně jejich sexuálních zvyklostí, od frekvence orálního sexu po mazlení a masturbaci. Výzkumnice poté tato data porovnaly s daty týkajícími se menopauzy. Zjistily, že pravděpodobnost začátku menopauzy v určitém věku u žen, které měly sex jednou týdně, byla o 28 % nižší než u žen, které se sexu s partnerem věnovaly méně než jednou měsíčně. U žen, které uváděly sex jednou měsíčně, byla pravděpodobnost 19 %.

Vědkyně si také kladly otázku, zda na menopauzu může mít vliv soužití s partnerem, a tím i vystavení mužským feromonům. To však studie nepotvrdila. Podle výzkumnic jsou spojitosti mezi sexem a menopauzou fyziologické i evoluční. Nemá-li žena pohlavní styk, není možné otěhotnění a tělo se rozhodne přesměrovat energii od ovulace k jiným funkcím, například výchově dětí. Tato myšlenka je také součástí tzv. „hypotézy babiček”, podle které menopauza slouží evolučně k tlumení reprodukčního konfliktu mezi matkou a dcerou, aby se ženy s kompletní rodinou včetně dětí a vnoučat mohly plně věnovat péči o nejmenší.

CZ-URO-11-2020-v01-web

Může se Vám rovněž líbit