Pět nejčastějších příčin erektilní dysfunkce
Erektilní dysfunkce

Pět nejčastějších příčin erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce je jednou z nejčastějších sexuálních poruch u mužů. Dnes je naštěstí k dispozici mnoho možností léčby (jak farmakologických, tak psychologických): v posledních desetiletích vědecká komunita intenzivně zkoumala základní příčiny nástupu této poruchy a objevila pět faktorů, které nejvýrazněji přispívají k jejímu rozvoji.

Cévní poruchy

U 70 % pacientů s ischemickou chorobou srdeční se současně rozvine i erektilní dysfunkce. Tepny zásobující penis, které jsou pro dosažení a udržení erekce naprosto zásadní, jsou menší než ostatní: trpí-li pacient ischemickou chorobou srdeční, není neobvyklé, že se tyto malé tepny ucpou, což vede k rozvoji erektilní dysfunkce. V zájmu snížení rizika erektilní dysfunkce je proto nutné pečovat o svůj kardiovaskulární systém – častěji cvičit nekouřit, zhubnout a jíst zdravě a vyváženě.

Diabetes a další endokrinologická onemocnění

Diabetes je druhou nejčastější příčinou erektilní dysfunkce: deset let od diagnostikování diabetu začne 50 % pacientů trpět rovněž i na erektilní dysfunkci. Je to proto, že vysoká hladina cukru v krvi může poškodit nervy řídící sexuální stimulaci a krevní cévy, které zásobují penis. Farmakologická léčba je první možností, přestože funguje pouze v polovině případů: ke zpomalení postupu erektilní dysfunkce je proto důležité udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou až do konce života.

Vedlejší účinky léčiv

Někteří muži mají větší problémy s udržením erekce po nasazení určité medikace. Obecně větší problémy s erekcí jako vedlejší účinky způsobují léčiva, jako jsou antidepresiva, léky na vysoký tlak a inhibitory produkce testosteronu. Pacienti, kteří si těchto vedlejších účinků povšimnou, mohou kontaktovat lékaře a zvážit přechod na alternativní léčbu.

Operace v pánevní oblasti

Další častou příčinou erektilní dysfunkce jsou operace v pánevní oblasti, zejména zákroky v rámci léčby rakoviny prostaty. Stává se to proto, že nervy, které řídí erekci, jsou v blízkosti prostaty a může tak dojít k jejich poškození během operace. Pomocí vhodných procedur je však možné se během několik let dostat na úrovně erektilní funkce před operací, avšak není to zcela možné u všech pacientů.

Neurologické problémy

V zájmu dosažení a udržení erekce je velmi důležité, aby správně fungovala nervová soustava. Erektilní dysfunkci mohou způsobovat i neurologické poruchy, jako jsou roztroušená skleróza, Parkinsonova či Alzheimerova choroba, stejně jako poškození v důsledku mrtvice či poranění páteře.

HFTHQ 21-07
Bibliografické odkazy

Může se Vám rovněž líbit