Jak si chránit erekci
Erektilní dysfunkce

Jak si chránit erekci

Erektilní dysfunkce je jednou z nejčastějších sexuálních poruch u mužů. Výskyt erektilní dysfunkce s věkem roste a je vícefaktorový, tj. spojený s několika faktory včetně dalších onemocnění a životního stylu. Dobrá zpráva je, že dnes toto onemocnění dokážeme léčit s vysokou úspěšností. Ale bylo by ještě lepší mu předcházet, což je v řadě situací možné úpravou životního stylu. Uvádíme zde několik tipů od odborníka.

Dávejte pozor, co jíte

Obecně platí, že všechna jídla, která jsou kontraindikována v zájmu kardiovaskulárního zdraví, jsou rovněž škodlivá pro sexuální zdraví, zejména pro udržení erekce, neboť právě ta je úzce spjata s průtokem krve do penisu. Proto se obecně doporučuje strava, která obsahuje odpovídající množství ovoce a zeleniny a omezuje či neobsahuje tučné, smažené a vysoce zpracované potraviny. Několik studií v poslední době také ukázalo, že výskyt erektilní dysfunkce je nižší u mužů, kteří dodržují středomořskou dietu (ovoce, zelenina, celozrnné mouky, olivový olej, ryby).

Udržujte správnou tělesnou hmotnost

Nadváha či dokonce obezita mohou vést k mnoha zdravotním problémům včetně diabetu 2. typu, který může rovněž poškodit nervovou soustavu. Pokud porucha ovlivňuje nervy v penisu, můžete trpět erektilní dysfunkcí. Buďte proto opatrní, abyste si udrželi svou tělesnou hmotnost pod kontrolou prostřednictvím vyvážené stravy a pravidelné fyzické aktivity.

Předcházejte vysokému tlaku a cholesterolu

Vysoký cholesterol nebo krevní tlak mohou poškodit krevní cévy včetně těch, které zásobují penis. To pak může vést k nástupu erektilní dysfunkce. Proto lze doporučit pravidelnou kontrolu hladiny cholesterolu a krevního tlaku, a v případě abnormálních hodnot po poradě s lékařem neprodleně jednat.

Omezte alkohol, nebo rovnou abstinujte

Přestože nejsou žádné důkazy o tom, že by mírná až střední konzumace alkoholu byla přímo spojena s erektilní dysfunkcí, je třeba připomenout, že alkohol může poškozovat játra a nervovou soustavu a způsobovat nerovnováhu mužských sexuálních hormonů. To vše pak může vést k rozvoji erektilní dysfunkce.

Pravidelně cvičte

Existují pádné důkazy, že sedavý životní styl souvisí s rozvojem erektilní dysfunkce; na druhou stranu pravidelná aerobní cvičení, jako je běh či plavání působí jako prevence této poruchy. Kontraindikovány jsou pouze ty aktivity, které vyvíjejí tlak na perineum, tj. oblast mezi šourkem a řitním otvorem, například mnohahodinová jízda na kole: příležitostné krátké vyjížďky problémy nezpůsobují, ale muži, kteří tráví hodně času v sedle, by si rozhodně měli obstarat správné vybavení (pohodlné sedlo a kalhoty s vycpávkou) a často vstávat do pedálů, aby se tlak na perineální oblast snížil.

Věnujte pozornost hladině testosteronu

Obvykle i u zdravých mužů koncentrace testosteronu v krvi začíná po čtyřicítce každý rok klesat přibližně o 1,3 %. Od padesáti let je pokles ještě rychlejší: projevuje se to sníženým libidem, špatnou náladou, pocitem vyčerpání, chybějící silou a někdy i erektilní dysfunkcí. Z tohoto důvodu je důležité sledovat hladinu testosteronu, pokud tyto příznaky zaznamenáte.

Řekněte ne steroidům

Užívání steroidů, které je poměrně běžné u některých sportovců a kulturistů, má nepříznivý vliv na sexuální zdraví, neboť může snížit objem varlat a omezit tak jejich schopnost tvorby testosteronu.

Nekuřte

Mezi mnoha (dobře známými) důvody, proč přestat kouřit, najdeme rovněž několik souvisejících se sexuálním zdravím: kouření může poškodit krevní cévy a omezit tak průtok krve do penisu. Což, jak jsme si řekli, je častou příčinou erektilní dysfunkce.

Provozujte bezpečný sex

Mezi příčiny erektilní dysfunkce patří rovněž poranění penisu v důsledku riskantních sexuálních praktik. Je proto lepší vyhnout se nepohodlným nebo přespříliš akrobatickým polohám.

Mens sana in corpore sano

Bylo prokázáno, že psychologický stres zvyšuje hladinu adrenalinu, což je hormon způsobující stahování krevních cév, tedy nepřítel erekce. Proto všechny postupy snižující úroveň stresu mají s největší pravděpodobností velmi příznivý vliv na sexuální zdraví.

HFTHQ 21-14
Bibliografické odkazy

David Freeman - Protect Your Erection: 11 Tips - 2013

Může se Vám rovněž líbit