Má zbytnělá prostata vliv na sexuální aktivitu?
Benigní hyperplazie prostaty

Má zbytnělá prostata vliv na sexuální aktivitu?

Může mít. Může způsobovat erektilní dysfunkci nebo problémy s ejakulací. Nezhoubné zvětšení neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) je charakterizováno jako nadměrný růst prostaty, která poté tlačí na močovou trubici. Pacienti, kteří tím trpí, mívají často problémy při močení a musí se o pomoc obrátit na medicínu.

Avšak některá léčiva mají vedlejší účinky s vlivem na sexuální život pacienta. K léčbě BHP se často používají inhibitory 5-alfa-reduktázy a alfalytika. První jmenované však mohou snižit sexuální touhu a narušit schopnost udržet erekci. Druhé jmenované zase komplikují ejakulaci.

Další vyzkoušenou cestou k léčbě BHP je minimálně invazivní chirurgický zákrok prováděný stentem a laserovým nebo tepelným ošetřením. Tento proces rovněž může vést k erektilní dysfunkci nebo tzv. zpětné ejakulaci (kdy ejakulát putuje do močového měchýře namísto z penisu ven). Tato porucha je rovněž jedním z možných vedlejších účinků transuretrální resekce, tedy operace, při níže se odebere vnitřní část prostaty.

Jiná procedura léčby BHP je transuretrální incize prostaty, při níž se rozšíří močová trubice, může však způsobit erektilní dysfunkci. Je zřejmé, že pro pacienty s BHP je důležitá péče urologa, jenž dokáže poradit nejlepší léčbu jejich stavu s přihlédnutím k možným vedlejším účinkům, které mohou narušovat sexuální aktivitu.

Tyto vedlejší účinky lze poté korigovat úpravou léčby nebo podáváním specifických léčiv, která mohou zlepšit sexuální funkci.

HFTHQ 20-29
Bibliografické odkazy

Does having an enlarged prostate (BPH) affect sexual performance? - International Society for Sexual Medicine

Může se Vám rovněž líbit