Co jíst (a nejíst) se zbytnělou prostatou
Benigní hyperplazie prostaty

Co jíst (a nejíst) se zbytnělou prostatou

Je to taková malá žlázka velikosti vlašského ořechu, schovaná hned za močovým měchýřem. Při sexu produkuje a vypouští prostatický sekret obsahující důležité látky, které pomáhají s výživou a pohybem spermií. Řeč je pochopitelně o prostatě. Je to orgán, který některým svým majitelům s přibývajícím věkem přivodí tzv. „benigní hyperplazii prostaty”, což je abnormální zvětšení, které může narušit jeho správnou funkci a vytváří tlak na močovou trubici, čímž brání močení.

Podle studie publikované globálně v odborném časopise Lancet v roce 2010 se jedná o docela běžnou komplikaci. Benigní hyperplazií prostaty (BHP) trpí asi 210 milionů mužů, což je asi 6 % populace. Funkci prostaty reguluje několik pohlavních hormonů, jako je testosteron, který metabolizuje na jiný hormon s názvem dihydrotestosteron (DHT). Je-li hladina DHT příliš vysoká, může to vést ke zvětšení buněk prostaty a nakonec až k BHP. Jednou z možností, jak této komplikaci předcházet či zmírnit příznaky, pokud se již projevily, je strava.

Mnoho potravin a nápojů má na testosteron a ostatní pohlavní hormony přímý vliv. Nedávný vědecký výzkum ukázal, že jídelníček složený převážně z masa a mléčných výrobků může zvýšit riziko zbytnění a rakoviny prostaty. Riziko ještě roste, pokud potrava neobsahuje dostatek rostlinné složky (ovoce a zelenina).

Na druhou stranu jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu a „dobré” tuky může napomoci prostatu chránit. Mezi potraviny prospěšné pro zdraví prostaty patří losos (s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají předcházet zánětům a tlumit je), rajčata (bohatá na antioxidant lykopen), lesní plody (borůvky, maliny, ostružiny, které jsou plné antioxidantů), brokolice (obsahující sulforafan), vlašské ořechy (bohaté na zinek, který pomáhá regulovat hladinu testosteronu a DHT) a citrusy (které mají hodně vitaminu C).

Jak už bylo řečeno, maso (zejména červené a průmyslově zpracované) a mléčné výrobky je třeba konzumovat střídmě.

HFTHQ 20-36
Bibliografické odkazy

Nicole Galan, RN - "What foods are good for an enlarged prostate?" - 2018 - https://doi.org/10.1007/s10508-017-0953-1

Years lived with disability (YLDs) for 1160 sequelae of 289 diseases and injuries 1990-2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010 http://europepmc.org/backend/ptpmcrender.fcgi?accid=PMC6350784&blobtype=pdf

Může se Vám rovněž líbit