CO DĚLAT?
Benigní hyperplazie prostaty

CO DĚLAT?

Toto onemocnění je velmi časté, avšak přibližně 50 % mužů, kteří jím trpí, nepozoruje žádné příznaky. Jejich běžný život není nijak narušen a tedy není třeba žádná zvláštní léčba. Jakmile je jednou BHP diagnostikována, bude urolog pacientův stav sledovat, aby včas zabránil jakémukoliv zhoršení.  I když není možné předcházet hlavním rizikovým faktorům, kterými jsou věk a rodinná anamnéza BHP, existují další rizika, která lze s určitým úsilím omezit: nadváha, sedavý životní styl, strava s nízkým obsahem ovoce a zeleniny a nadměrná konzumace alkoholu. Muži, u kterých se symptomy tohoto onemocnění rozvinou, mohou rovněž podniknout určité kroky, aby je buď omezili, anebo úplně odstranili. Například lze snížit příjem kávy, alkoholu a ostatních diuretických nápojů, které pohání tělo k rychlejšímu vylučování tekutin, a tedy k častějšímu močení. Také některé léky mají na vylučování moče vliv. Těm by bylo lepší, je-li to možné, se vyhnout: antihistaminika, dekongestanty (jako např. nosní spreje) a jiné antialergické léky. Užitečnou strategií je omezit konzumaci tekutin v situacích, kdy by močení bylo pro pacienta společensky nepříjemné nebo komplikované. To lze však využít pouze v krajních situacích, protože celkový denní příjem tekutin by měl dosáhnout nejméně 2,5-3 litrů, jinak hrozí nebezpečí infekce močových cest. Rovněž je možné naučit se moč v měchýři zadržovat déle, než je pacient zvyklý, anebo využít techniku dvojího vyprázdnění: pokusit se vymočit dvakrát s odstupem několika minut.  Tím se zvyšuje možnost naprostého vyprázdnění močového měchýře před tím, než pacient z WC odejde.

CZ-URO-001-2018.01.03-v01-web
Bibliografické odkazy
Wilt, T.J., N'Dow, J., Benign prostatic hyperplasia. Part 2—management, BMJ
Muruganandham, K., Dubey, D., Kapoor R., Acute urinary retention in benign prostatic hyperplasia: Risk factors and current management, Indian J. Urol.
Elhilali, M., Vallancien, G., Emberton, M. et al., Management of acute urinary retention (AUR) in patients with BPH: A worldwide comparison, J. Urol.
Bradley, C.S. et al., Evidence for the Impact of Diet, Fluid Intake, Caffeine, Alcohol and Tobacco on Lower Urinary Tract Symptoms: A Systematic Review, J. Urol.
Fitzpatrick, J. et al., Management of acute urinary retention: a worldwide survey of 6074 men with benign prostatic hyperplasia, BJU Int.

PŘEHLED

Může se Vám rovněž líbit

Benigní hyperplazie prostaty: roste riziko erektilní dysfunkce
Novinky
Mluvme o sexu

Benigní hyperplazie prostaty: roste riziko erektilní dysfunkce

Příznaky dolního močového traktu spjaté s benigní hyperplazií prostaty, tj. obtížné močení nebo nesnadné úplné vyprázdnění močového měchýře, mohou předznamenávat jinou nesmírně běžnou patologii u mužského pohlaví, totiž erektilní dysfunkci.