Benigní hyperplazie prostaty
Body mass index a benigní hyperplazie prostaty: existuje souvislost?
Body Mass Index (BMI) je ukazatel vztahující se k hmotnosti a výšce a představuje dobrý způsob, jak posoudit, zda je hmotnost člověka ve zdravém poměru k jeho výšce. V současné době již víme, že BMI souvisí s různými biometrickými parametry i s životním stylem a že může tedy být číselným ukazatelem, který indikuje výskyt různých potíží.
Benigní hyperplazie prostaty
Benigní hyperplazie prostaty (BHP): která jídla upřednostnit, a kterým se vyhnout?
BHP je nejčastější nádor u mužů. Jak název napovídá, jedná se o benigní novotvar prostaty, tedy mužské pohlavní žlázy. Je strategicky umístěný kolem výstupu z močového měchýře, to však také znamená, že když se zvětší, může narušit pravidelné močení a způsobit i jiné komplikace s močovým měchýřem a ledvinami. Prostata se začíná zvětšovat kolem 30 let a dál pokračuje podle pravidla 50: ve věku nad 50 let postihuje 50 % mužů, ale naštěstí způsobuje potíže jen 50 % z nich.
Benigní hyperplazie prostaty
Co jíst (a nejíst) se zbytnělou prostatou
Je to taková malá žlázka velikosti vlašského ořechu, schovaná hned za močovým měchýřem. Při sexu produkuje a vypouští prostatický sekret obsahující důležité látky, které pomáhají s výživou a pohybem spermií. Řeč je pochopitelně o prostatě. Je to orgán, který některým svým majitelům s přibývajícím věkem přivodí tzv. „benigní hyperplazii prostaty”, což je abnormální zvětšení, které může narušit jeho správnou funkci a vytváří tlak na močovou trubici, čímž brání močení.
Benigní hyperplazie prostaty
Má zbytnělá prostata vliv na sexuální aktivitu?
Může mít. Může způsobovat erektilní dysfunkci nebo problémy s ejakulací. Nezhoubné zvětšení neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) je charakterizováno jako nadměrný růst prostaty, která poté tlačí na močovou trubici. Pacienti, kteří tím trpí, mívají často problémy při močení a musí se o pomoc obrátit na medicínu.
Benigní hyperplazie prostaty
LÉČBA
Při zhoršení symptomů benigní hyperplazie prostaty, které negativně ovlivňují kvalitu života pacienta, lze nasadit léčbu. Ta je farmakologická, nebo, v závažnějších případech, ošetřující lékař nabídne chirurgický zákrok za použití nejmodernějších technik. Pro pacienta je podpora lékaře v průběhu onemocnění klíčová. Lékař navrhne ten nejlepší postup pro konkrétního pacienta a léčbu, která je pro něj efektivní a přijatelná. Nejdůležitějším krokem je první návštěva ordinace urologa, který vyhodnotí výchozí situaci a stupeň onemocnění.
Obraťte se na svého lékaře, aby Vám poradil, jak nejlépe zvládnout Vaši situaci.